Makaleler » Kuruyemiş » Leblebi Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Leblebi Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

LEBLEBİ NEDİR?

 

Leblebi, nohut bitkisinin özel fırınlarda kavrulması ve işlenmesi ile meydana gelen bir besindir. Ülkemizde leblebi en sık tüketilen atıştırmalıklar arasında yer almaktadır. Orta Doğu’da sık tercih edilen leblebi, Avrupa ve Asya ülkelerinde de tüketilmektedir.

 

Tuzlu, ekşili, şekerli, çikolatalı hatta Türk kahvesi aromalı gibi pek çok çeşidi bulunmaktadır. Ülkemizde tuzlu leblebi en çok tüketilen leblebi türüdür. Bunun yanında şekerli ve karamelli leblebiler de tercih edilebilmektedir.

 

 

LEBLEBİ NASIL YAPILIR?

 

Leblebiyi sevenler leblebi tarifini, leblebinin nasıl yapıldığını merak ederler. Merak edenler için biz de ‘leblebi nasıl yapılır, leblebi tarifi nasıldır?’ sorularına cevap olarak bir yazı hazırladık.

 

Leblebi nohutun kavrulmuş halidir. Leblebinin ham maddesi olan nohut özenle işlenir ve kurutulmasıyla leblebi elde edilir. Leblebi yapımı için, nohutlar seçilir ve elenerek ayrılırlar. Ayrılan nohutlar odun ateşi fırınlarında kavrulur ve çuvallara doldurularak 3 gün bekletilir. 3. günün sonunda dinlendirilmiş nohutlar tekrar fırınlanır ve 20 güne kadar bir yere serilerek iyice kurutulur. 20.günün sonunda nohutlar nemlendirilir, çuvallanır ve bir gün bu şekilde saklanır. Son olarak 3. kez kavurma işlemi uygulanan nohutlar kabuklarından ayrılır. Kabukları ayrılan leblebiler isteğe göre tuzlu, şekerli, karanfilli veya acılı şekilde aromalar katılarak çuvallanır ve satışa sunulur.

 

 

Leblebinin Faydaları Nelerdir?

 

Leblebinin faydaları, leblebi çerezine ilişkin bilinmesi gereken en önemli noktadır. Sağlıklı beslenme uzmanlarının günlük olarak tüketilmesini tavsiye ettikleri leblebi, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir besindir. Zengin içeriğinin sağladığı faydalar ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 

 • Magnezyum, kalsiyum ve K vitamini açısından zengin bir besindir. Bu nedenle kemikleri güçlendirmekte ve iskelet sistemini korumaktadır.
 • Leblebinin mide öz suyunun emilmesine yardımcı olma özelliği, mide rahatsızlıklarına iyi gelmesini sağlamaktadır.
 • Yüksek lif içeriği, sindirim sisteminin desteklenmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanında uzun süre tok tuttuğu bilinmektedir.
 • Lif içeriğinin yüksek olması, kolesterolün düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Potasyum minerali ve B6 vitamini, kalp ve damar sağlığını korumaktadır.
 • İçeriğindeki selenyum minerali, kansere karşı korumaktadır.
 • Leblebi, vücuttaki kan şekeri seviyesini düşürmektedir.
 • Leblebinin zengin bir demir kaynağı olması, kansızlık probleminin önlenmesine ve giderilmesine yardımcı olmasını sağlamaktadır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
 • Leblebinin düzenli olarak tüketildiğinde cilt sağlığını koruduğu bilinmektedir.
 • Saç sağlığını koruyan bir besindir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim