Makaleler » Kuruyemiş » Sağlıklı Kuruyemiş Çeşitleri

Sağlıklı Kuruyemiş Çeşitleri

Kuru yemişlerin 100 gramında yaklaşık 560-610 kalori besin değeri bulunmaktadır. Besin değerinin yanı sıra içerisinde A, B ve C vitaminleri de bulunan atıştırmalıklar, protein ve karbonhidrat kaynağı olarak tüketilebilir.

 

Fındık, ceviz, fıstık gibi yağ oranı fazla olan kuru yemişler kalori oranı yüksek olduğu için kontrollü bir şekilde tüketilmelidir.

 

Fosforik asit, fosfor ve kalsiyum gibi pek çok mineral mide sağlığını korumaya yardımcı olur. Ceviz içerisindeki pek çok antioksidan ve doymamış yağ kaynakları içerdiği için bağışıklığı güçlendirmede etkili bir besindir. Gün içerisinde enerjinizi kaybetmemek, düşünce gücünüzü harekete geçirmek için kahvaltılarda veya ara öğünlerde ceviz tüketebilirsiniz.

 

Fındık, içerisinde magnezyum, potasyum ve fosfor gibi zengin mineraller barındırır ve vücutta tansiyonun dengelenmesinde aktif bir rol oynar. Karışık kuru yemişler, içerisinde ceviz, üzüm, fındık, leblebi gibi önemli pek çok besini bulundurur.

 

Bir seyahate giderken, okula giderken veya dışarı çıkarken enerjinizi artırmak; ara öğün olarak kullanmak, özel günlerde atıştırmalık yapmak gibi amaçlarla karışık kuru yemişleri yanınızda bulundurabilirsiniz. Kalp ve damar sağlığına faydalı olan kuru yemişler, içerisindeki bitkisel yağlar sayesinde zengin bir besin kaynağı olarak tüketilmektedir.

 

Diyet listelerinde yeri eksilmeyen kuru yemişler, lif kaynağı ve sindirim sisteminin çalışmasına destek oldukları için kilo vermeye yardımcı olur. Hem çocukların büyüme ve gelişme aşamalarında, hem de ebeveynlerde kas ve iskelet sistemi için faydaları bulunan kuru yemişler, vücuttaki şeker oranını dengelemekte ve enerji gereksinimini karşılamaktadır. Kabuklu ve kabuksuz olmak üzere kuru yemiş çeşitleri ayrılmaktadır. Ev içerisinde veya okula giden çocuklar için pratik şekilde tüketilebilmesi amacıyla kabuksuz olanlar tercih edilebilir.

 

Kuru yemiş ürünleri E vitamini ihtiyacını karşılama, enerji verme ve bitkisel yağlarla vücudu gün boyu dinç tutma gibi olumlu etkiler sağlar.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Alışveriş Sepetim